تأثیر جایگاه لوگو بر روی بسته بندی

نمایش تصاویر بزرگتر

بر طبق تحقیقات صورت گرفته، غالبا مشتریان انتظار دارند که لوگو برندها را در بالای بسته بندی ببینند.

چنانچه می خواهید محصولتان مورد توجه قرار گیرد باید توجه ویژه ای به جایگاه لوگوی شرکتتان بر روی بسته بندی محصول داشته باشید. اگرچه برجسته کردن شرکت به جای محصول کار عاقلانه ای نیست، به ویژه در محصولات با تیراژ محدود، اما تحقیقات نشان می‌دهد که قراردادن لوگو منجر به شناختن برند در ذهن مصرف کننده می‌شود و جایگاه بالای آن، سبب ایجاد حس مثبت برتری و تقدم برند نسبت به سایرین می‌شود.

یکی از هزینه های اصلی شرکت هزینه مربوط به بهبود و ارتقای لوگوی شرکت است که باعث تثبیت هویت برند و افزایش بینش خریدار نسبت به برند خواهد شد. طراحی لوگو، طراحی گرافیک سنتی نیست بلکه جزء هنرهای زیبا محسوب می‌شود، و طراحان و مدیران برند باید با یکدیگر همکاری نزدیک و مستقیمی داشته باشند تا بتوانند تصویر صحیحی از برند را در ذهن مشتری خلق کنند.

لوگو اغلب به عنوان اولین نقطه برخورد مشتری با برند به حساب می‌آید  و به همین دلیل مهم است که لوگوی شرکت و بسته بندی محصولات تصویر مناسبی از برند را ارائه دهند و احساسات و واکنش های مثبتی را در مصرف کنندگان بوجود آورند.

بیشتر اوقات، پول و انرژی زیادی صرف فرآیند ارتقای یک لوگوی ایده آل می‌شود. پس باید مطمئن شوید این لوگو در مکان مناسبی از بسته بندی محصول قرار گرفته تا حداکثر توجه به برند را در پی داشته باشد. این یکی از مهم ترین تصمیمات بازاریابی است که هر مدیر برندی باید اتخاذ کند.

برای اطمینان از اینکه لوگو حس مطلوبی را در مصرف کنندگان بوجود آورد، مدیران برندینگ شرکت باید هماهنگی همه بخش های لوگو شامل مکان قرارگیری لوگو، شکل و طرح لوگو و نوع قلم را مورد توجه قرار دهند. در حالی که قوانینی برای طراحی و خلق لوگو وجود دارد اما گرایش های بازار و اولویت های شخصی، انتخاب یک لوگو خوب و مناسب را سخت و زمانبر می‌کند. با این وجود، موقعیت یابی لوگو یک روش اثبات شده برای به حداکثر رساندن تصورات مثبت مصرف کننده نسبت به برند به حساب می‌آید.

شرکت ها می‌توانند بر تصویر برند در ذهن مشتریان تأثیر بگذارند و تأثیرات مثبت یک برند قدرتمند را با اطمینان از قرار گرفتن لوگو در بالای بسته بندی محصول تقویت کنند و تسریع بخشند. در تحقیقات انجام شده توسط برخی محققان مشخص شده است که ارتباطی قوی بین موقعیت و درک قدرت وجود دارد.

علاوه بر این، ارتباطی بین جایگاه لوگو بر روی بسته بندی محصول و اینکه چگونه می‌تواند بر فهم و درک مصرف کننده از یک برند مسلط بر بازار یا یک برند معمولی تأثیر بگذارد، وجود دارد.

مصرف کنندگان برندهای قدرتمند (همان برندهای خاص و گران) ترجیح می‌دهند که لوگو در بالای بسته بندی محصول قرار گیرد در حالی که برندهای ارزان یا ضعیف را هنگامی انتخاب می‌کنند که لوگو در پایین بسته بندی باشد.

مصرف کنندگان به طور غریزی در انتخاب محصولات برای درک تفاوت بین برندهای قدرتمند و ضعیف  از خود تمایل نشان می‌دهند و خصوصیت جایگاه برند به آنها پیشنهاد می‌هد محصولی را انتخاب کنند که جایگاه لوگوی آنها، درک بهتری از برند را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال، در سوپر مارکت های خارجی، برندهای قدرتمندی همچون Kellogg’s یا Coca-Cola لوگویشان را در بالای بسته بندی قرار می‌دهند به همین خاطر مشتریان فهم بسیار خوبی از قدرت و شأن برند دارند. هنگامی که مصرف کنندگان این محصولات را می‌بینند، ارتباطی بین برند قدرتمند و مکان لوگو شکل می‌گیرد و این ارتباط تصور و درک آنها از برند را ارتقا می‌بخشد. خلاصه اینکه جایی که مصرف کننده انتظار دارد تا لوگوی یک برند قدرتمند را ببیند، همانا بر بالای بسته بندی است.

در عوض ، چنانچه مصرف کننده به دنبال برند صعیف تر بگردد، برند فروشگاهی یا برند ارزان قیمت، احتمال کمتری وجود دارد تا انتظار دیدن لوگوی شرکت بر بالای بسته بندی را داشته باشد.

سوپر مارکت ها و سایر خرده فروشی های عمده از این حقیقت و قدرت مکان لوگو آگاهند و به شکلی استراتژیک چنان برنامه ریزی می‌کنند که برندهای قدرتمند در قفسه فروشگاه ها در راستای دید چشم خریداران باشند. این برندها ترجیح می‌دهند گران تر باشند و یافتنشان برای مصرف کننده آسان تر. به خصوص با لوگویی که در بالای بسته بندی قرار گرفته است. این موضوع هم برای فروشگاه و هم برند نفعی دو جانبه دارد.

از آنجایی که مفهوم بالا و  پایین برای مصرف کنندگان آشناست و ارتباط مفهومی بین قدرت و ارتفاع را درک می کنند، این دو مفهوم می‌توانند قاضی های بسیاری خوبی برای ارزشیابی قدرت برند از روش بسیار ساده ای باشند و آن به خاطر آورن جایگاه لوگو از روی این دو مفهوم است. طراحان و مدیران برند باید این ارتباط ها را در هنگام طراحی لوگو در نظر داشته باشند.

فلسفه ای که پشت پرده طراحی لوگو، بسته بندی و تبلیغات وجود دارد، این است که سیستمی ترکیبی است که اجزای جداگانه اما پیچیده دارد. طراحان بسته بندی نباید تنها به جایگاه لوگو توجه داشته باشند بلکه باید هماهنگی کلی بسته بندی را در نظر بگیرند.

تقویت قدرت برند و قرار گرفتن لوگو در جایگاهی مناسب، در صورتی که بسته بندی نهایی نامناسب و بد ترکیب باشد، نیز چندان امکان پذیر نخواهد بود. مصرف کنندگان همچنین به ناهماهنگی در بسته بندی واکنش نشان می‌دهند که چیزی بر خلاف تأثیری است که ما انتظار آن را داریم.

علاوه بر درک موقعیت لوگو بر روی بسته بندی، باید بر روی موضوعات دیگری همچون تأثیر برش، رنگ، اندازه، و مهم تر از همه، ارتباط سمبلیک با مصرف کننده نیز تحقیقات مفصلی انجام شود. همانطور که گفته شد، لوگو نخستین تجربه مشتری با یک برند خاص است و از آنجایی که تصمیم برای خرید در چندین ثانیه انجام می‌شود، ارتباط آنی با مصرف کننده موضوعی حیاتی برای موفقیت برند است.

مطالب مرتبط

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی

فهرست